30.05.2026
byron și De Ce Să Fie Simplu Dacă Poate Fi Complicat – locul 1 în ROMTOP
byron și De Ce Să Fie Simplu Dacă Poate Fi Complicat a urcat, săptămâna aceasta, pe locul 1 în ROMTOP.
Cântecul se va găsi pe viitorul album al trupei, al IX-lea pentru formația care susținea primul concert în urmă cu 20 de ani, pe 1 decembrie 2006, în Lăptăria lui Enache.
Despre aceast piesă, Dan Byron a declarat: „Inspirația e peste tot în jurul nostru. Eram în Sicilia, la niște prieteni, și vorbeam la un pahar de vin despre… gunoi. Despre cum se sortează, despre ce înseamnă diferite tipuri de plastic pentru natură. A doua zi, gândindu-mă la discuția cu pricina și filosofând, ca tot omul care se plictisește stând la soare pe o plajă perfectă, mi-am dat seama că gunoaiele sunt de fapt bucăți de trecut care refuză să dispară, că-s foarte multe trecuturi care ne bântuie prezentul și ne afectează, nostalgici din epoci apuse care se încăpățânează să modeleze prezentul după chipul și asemănarea tinereților lor, etc, etc, iar noi ne tot uităm peste umăr, ca niște copii speriați de inevitabilul necunoscut. De ce să fie simplu dacă poate fi complicat? Trăim vremuri din ce în ce mai interesante și sperăm cu toții să nu devină și mai interesante.”
Pe 25 iunie, grupul poate fi văzut în concert, la Casa de Cultură a Sindicatelor Ploiești, cu spectacolul Minunata Lume Nouă. Biletele se pot achiziționa de aici.